Raspberry Pi ve Taşınabilir Güç Sistemleri

Raspberry Pi ve Taşınabilir Güç Sistemleri

Raspberry Pi ve Taşınabilir Güç Sistemleri

Raspberry Pi için Güç Sistemleri çözümlerine değindim.

Raspberry Pi ve Taşınabilir Güç Sistemleri

Merhabalar sizlere bu makalemde ufak da olsa Raspberry Pi için kullanabileceğiniz Taşınabilir Güç aletleri hakkında örnekler ve benimde kullandığım çözümleri tanıtmak istiyorum. Yararlı olması dileğiyle.

Raspberry Pi sürümüne göre, farklı cihazlardan güç besleyebileceğinizi unutmamak gerektiğini hatırlatmak isterim.

  • Raspberry Pi 3 - 5V 2.1A
  • Raspberry Pi 2 - 5V 600mA (1.8A Şarj aleti)
  • Raspberry Pi Zero - 5V 1A/2A (Bilgisayar'dan da beslenebilir.)

Şarj aleti üzerinden Pi'yi beslerken, Min. ve Max. değerleri arasında bir şarj aleti seçmeye özen gösterin.

Çoklu Şarj Cihazı Tercihi

Birden fazla Pi 2 yada Pi 3 kullanıyorsanız, birden fazla Şarj Cihazı kullanmak istemeyebilirsiniz. Yada bir Cluster yapısı kullanımı için bir Şarj Aleti arıyorsanız çift şarj aleti yada çoklu şarj sistemlerine de göz atın.

PowerBank Tercihi

Projenizin taşınabilir bir yapıya sahip olmasını, her zaman bir şarj aletine bağımlı kalmamasını isteyebilirsiniz. Yada bir Tablet, Laptop gibi bir cihaz üretmek isteyebilirsiniz. Güçlü Powerbank seçenekleri tam isteğinize göre. Laptop Bataryası Pilleri olarak da adlandırılan 18650 yeniden şarj edilebilir 3.6v Lithium Ion Piller, Raspberry Pi güç kullanımı için olanak tanıyor. Fakat bu pilleri kendi başlarına kullanamıyorsunuz. Ya elektronik dönüştürücü yardımı ile kullanabilirsiniz, yada hazır, temiz, güvenilir bir Powerbank tercih etmelisiniz. Benim tercihim kaliteli bir Powerbank tercih etmekten yana.

Powerbank tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlar olabilir;

  • Maksimum kaç mAh ?
  • Kaç laptop pili destekliyor ?
  • Kaç adet 5V 2A yada üstü/altı desteği var.

Üstteki resimde solda görmüş olduğunuz, benim de kullandığım Beyaz MI, 20,000 mAh destekliyor. İçerisinde 6 Adet 18650 pil bulunuyor. Sağ taraftaki gri alüminyum kaba sahip MI ise16,000 mAh, 5 Adet 18650 pil bulunduruyor. Bunlar haricinde Ultra Slim adı altında ince, 3.7v sakız pil barındıran şarj aletleri de piyasada bulunuyor, bilginiz olsun istedim. Pi Zero'da Game Console olarak kullanıldığını görmüştüm.

Laptop yapımı olarak kullanmanız gerekecek ise, içerisinde Şarj göstergesi bulunan led ekranlı çip içeren şarj aletleri de piyasada mevcut.

Bunlar haricinde tek pil barındıran 5V 2A şarj aleti de Raspberry Pi çalıştırıyor, fakat güç tüketimi konusunda Pi 2 yada Pi 3 için tavsiye etmiyorum.

Deneme Sonuçlarım;

  • 20,000 mAh tam şarj olmuş haliyle, 2 adet Raspberry Pi 3'ü aynı anda 2 gün süreyle açık bırakabildim. (Not: 1 cihazda ayrıca Harici HDD bağlıydı)

Araç içi Şarj Tercihi

Araç çakmaklığından beslenen, Şarj aletleri üzerinden de böyle bir sistem tercih edebilirsiniz. Daha önce böyle bir çözüm kullanmadım fakat bu konuda ise güvenilir bir marka tercih etmeniz gerektiğini ve Cihazınızın voltajı ile destek sağlayabilen bir cihaz seçmeniz gerektiğini tekrar hatırlatmak istiyorum.

Yararlı olması dileğiyle.


İlgili kelimeler;
raspberry raspberrypi powerbank charge battery
İlgili kategori;
Raspberry Pi Dersleri
Makaleyi paylaşın; Google+FacebookTwitterTumblrPinterestLinkedIn

Benzer makaleler mi eklemeliyim ? Bana LinkedIn ve Github adreslerimden üzerinden ulaşabilirsiniz.