Raspberry Pi için 5 yeni yerli ürün Harika fiyatlar ile Kickstarter da sizleri bekliyor

Raspberry Pi için 5 yeni yerli ürün Harika fiyatlar ile Kickstarter da sizleri bekliyor

Raspberry Pi için 5 yeni yerli ürün Harika fiyatlar ile Kickstarter da sizleri bekliyor

Kickstarterda fonlanan yeni Raspberry Pi shieldlerine değindim.

Raspberry Pi için 5 yeni yerli ürün Harika fiyatlar ile Kickstarter da sizleri bekliyor

Tinylab'ı da kendi bünyesinde oluşturup IndieGogo'da fon toplayan Robotistan.com'un Startup girişimi ve donanım markası olan Sixfab, Arduino platformu için ürettiği Tinylab'dan sonra, ilk ürettiği ürünleri Raspberry Pi için Kickstarter'da desteklerinizi bekliyor. Benim için böyle bir girişim gerçekten sevindirici olmuştur. Uluslararası mecrada gurur verici bir projeye imza atmış olduklarını görmüş bulundum. Sixfab, Metin Koç ve Mahmut Çetin'in tasarım ve geliştirme  aşamalarında operasyonel yöneticiliğini üstlendiği yurtdışında kurulmuş uluslararası yerli bir girişimdir.

En başta kickstarter nedir ve ne işe yarar neden kickstarter dan almalısınız kısaca bahsedelim. Kickstarter girişimcilerin ürünlerini bir nevi ön satışa sunduğu bir platform ve dünya çapında kullanımı çok yaygın. Burada yeni girşimler ürünlerini daha sonra normal satışa başladıklarındaki fiyatlardan çok daha düşük fiyatlara satıyorlar. Yani şu an bu ürünlerin fiyatları    %50+ daha uygun o yüzden kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Kargo, gümrük, imei vs bunlar ne olacak derseniz, kendilerinden aldığım bilgiye göre Türkiye için tüm ürünler ücretsiz kargo ile direk evinize Türkiye den gönderileceği için herhangi farklı bir ek maliyet ve prosedür yok. GPRS Shield için IMEI kaydı ise yapılmış oluyor. Tüm sim kartlar ile çalışabilir durumda.

Bu girişime destek olmak ve ürün almak için;

https://www.kickstarter.com/projects/sixfab/raspberry-pi-iot-shield-family-power-to-the-shield

Nesnelerin İnterneti alanında faaliyet veren 5 farklı ürün ile girişim, 50,000$ barajını geçmeyi kendine hedef olarak belirlemiş. Ürünlere ilk siz sahip olmak için fonlama yapıp dediğim gibi %50 indirimli satın alabilir ve sadece Türkiye değil dünyanın yer yerine ücretsiz kargo ile teslim alabilirsiniz.

Kısaca sizlere Sixfab'ın Raspberry Pi için ürettiği donanımlarını ve yapılabilinecek örnek projelere değinmek istiyorum.

Her bir ürünün yazılımsal desteği ve açık kaynak kodları da mevcut (Windows/Linux/MacOS/Android ve Arduino IDE). Sixfab örnek kodlarına, github.com/sixfab adresinden ulaşabilirsiniz.

Shield'ler Raspberry Pi A+, 2, 3 ve Zero sürümlerinin yanı sıra Arduino ile de rahatlıkla kullanılabilir.  

Yapmış oldukları en güzel şey bir arayüz geliştirmiş olmaları. Tüm ürünleri direk donanıma bağlamadan önce bilgisayarınıza takıp denemeler yaparak kullanmayı çok kolayca öğrenebiliyorsunuz.

GSM/GPRS Shield

Cihazınızın size SMS atmasını, sizi arayıp birşeyler söylemesini, yada projenizin internete wifi yada bluetooth gibi bir kısıt olmadan telefonun çektiği heryerden her an internete girip veri alıp göndermesini veya onu kontrol etmeyi istemezmisiniz? GPRS shield ile bunları yapmanız gerçekten çok kolay. Sixfab in ürünü sadece internet vs sms değil bununla bir çok özelliği de yanında sağlıyor.

GSM/GPRS Shield ürünü için neler içerdiğini aşağıdaki görselden de tekrar görebilirsiniz; Internet bağlantısı, Arama, SMS gönderimi, Audio, Location, Bluetooth, USB Driver ve Audio Record/Play

Sixfab'ın GSM/GPRS Shield ürünü, mevcut Raspberry Pi GPIO pinlerinden güç alabiliyor ayrıca microUSB portundan da takıp çalıştırabiliyorsunuz.

GPS Shield

Benim gözümde gördüğüm, Raspberry Pi ve benzer IoT cihazlardaki en büyük eksiklik GPS (yer bildirimi servisi) idi. Bunu neden söylüyorum lokasyon bazlı uygulama geliştirememek zahmetli ve maaliyetli donanım çözümleri arayışı içerisinde olmaya neden olacaktır.Zira Raspberry Pi ufak boyutu ve IoT ile nesnelerin interneti konusunda adından çokça söz ettirir durumda.

GPS Shield'ın ayrıca üzerinde sensör girişi bulunmakta ve buraya 1-wire haberleşmeye sahip herhangi bir sensörü bağlayabiliyorsunuz. Ürünün en büyük avantajlarından birisi de ek anten gerektirmemesi, üzerindeki dahili anten ile çok iyi sonuçlar alınabiliyor artık.

Bu ürünlere ek olarak çok hızlı şekilde internet bağlantısına ihtiyaç duyanlar için 4G ve 3G Shieldları ile birlikte RF haberleşme için XBee shield ürünleri mevcut. Kampanya sayfasına girip onları da inceleyebilirsiniz. Genel olarak ürün özellikleri şu şekilde:

Linki tekrardan paylaşmış olalım,

https://www.kickstarter.com/projects/sixfab/raspberry-pi-iot-shield-family-power-to-the-shield


İlgili kelimeler;
kickstarter raspberry raspberrypi robotistan sixfab iot arduino
İlgili kategori;
Raspberry Pi Dersleri
Makaleyi paylaşın; Google+FacebookTwitterTumblrPinterestLinkedIn

Benzer makaleler mi eklemeliyim ? Bana LinkedIn ve Github adreslerimden üzerinden ulaşabilirsiniz.