Yazılımda #10yearchallange

Yazılımda #10yearchallange

Yazılımda #10yearchallange

Yazılımda 10 yıl önce nasıl çalışmalara imza attım ?

Yazılımda #10yearchallange

Yazılımda 10 yıl önce nasıl çalışmalara imza attım ? diye sormaya başladım. #10yearchallange'a da 1-2 örnek ben eklemek istedim :)

 
Yaklaşık 2009 yılında, o dönemlerde popüler olan Knight Online isimli MMORPG oyun için Private Server kurulumu işleri ile uğraşıyordum. Bu uğraşı beni 13 yaşımda; MSSQL Server 2000,PHP Programlama, Microsoft Server 2003, Apache Server, SQL CRUD/Prosedür kodlama gibi konularda ilgimi arttırmıştı. Yine o dönemde orta okul son sınıfta, Web Tasarım ve Visual Basic 6 programlama, Photoshop 6.0, Adobe Flash eğitimleri alıyordum Bilgisayar dersinde. Yazılım işini sevmeye bu zamanlarda başlamıştım. Sanıyorum lise 1. sınıfa geçtiğimde tersine mühendislik konuları ile birlikte vb6 ve vb.net ile uğraşılarım devam ediyordu. Knight Online oyunu için koxp olarak tabir edilen oyun hileleri (bot) yazıyordum. Birlikte mert adında webmaster işleri ile uğraşan arkadaşım ile birlikte vBulletin forum açmaya karar verip yazdığım koxpları orada dağıtmaya karar vermiştik. Son görebildiğim archive çıktısında 50,000+ üzeri üyemiz olduğunu gördüm tekrar bir duygulandım. Bu da o dönemin en iddaalı seo da rekabet hacmi yüksek olan kelimelerde günlük gösterim 3,500+5k arası ziyaret hacmine sahip bir siteydi.

Forum sistemi vBulletin ve Wordpress gibi sistemlerin, SEO Optimization, Google Webmasters'ın altını üstüne getirirdik bu zamanlarda.

2009-2010 yılları arasında resmi yazıya dönüştürebilen php bir website yapmıştım. Mantığı html form içerisine eklenen bir yazıyı, belirli input değerindeki yazı fontu ve renge göre, ilgili resmin üzerine ekliyor. Sağ tıkla yada indir butonuna basarak yeni oluşturduğunuz resmi indirebiliyordunuz yani bir nevi Image Maker, PHP Watermark, PHP GD kütüphanesini çok iyi derecede bilen biri için pek de zorlayıcı bir çalışma değildi. Fakat o dönemde çok popülasyon kazanmış ziyaret sayıları oldukça iyiydi.

Bu da benim ön lisans'da staj zamanımda yazmaya başladığım cms'in ilk kişisel tasarımıydı. 2015'den beri bloğumu takip edenleriniz görmüştür. Responsive olmadığı için çok tepki almıştım. Hala bu projeden ekmek yiyorum diyebilirim. Daha da büyüyecek.

Daha çok çalışmalarım vardı, tabii o zamanlarda GitHub diye bir kelimenin varlığı bile ortada yoktu. :)

Kalın sağlıcakla, sizlerin de böyle çalışmaları varsa bana facebook sayfam üzerinden iletin.


İlgili kelimeler;
yazilim 10yearchallange
İlgili kategori;
İnternet
Makaleyi paylaşın; Google+FacebookTwitterTumblrPinterestLinkedIn

Benzer makaleler mi eklemeliyim ? Bana LinkedIn ve Github adreslerimden üzerinden ulaşabilirsiniz.