VPN Nedir ? Ne Değildir ?

VPN Nedir ? Ne Değildir ?

VPN Nedir ? Ne Değildir ?

Sizler için VPN Nedir, ne değildir konusuna değindik.

VPN Nedir ? Ne Değildir ?

VPN Nedir? Ne Değildir?

VPN nedir? Ne değildir? Özellikle Covid-19 döneminde hem kurumsal hem bireysel düzeyde kullanımı katlanarak artan VPN teknolojisi ne işe yarar?

VPN programları sınırsız internetin kapılarını açarlar. Peki, bu sınırsız internetin limiti yok mudur ve güvenli midir? Ücretsiz VPN programları kullanılmalı mıdır? VPN programları kötücül yazılımlara karşı koruma sağlar mı?

 

VPN Nedir?

 

VPN nedir? Ne değildir? VPN teriminin açılımı Virtual Private Network - Sanal Özel Ağdır. VPN, iki veya ikiden fazla cihaz arasında tünelleme protokolleri ile kurulur. VPN, 1996 yılında Microsoft bünyesinde bir çalışanın iki bilgisayar arasında Noktadan Noktaya Tünelleme Protokolü oluşturmasıyla ortaya çıkmıştır.

 

Bir bilgisayar internete internet servis sağlayıcısının (İSS) sağladığı internet üzerinden bağlanır. Bilgisayar bu durumda İSS sunucularını kullanır ve internet üzerinde iletişim kurar. İSS, hizmet verdiği bilgisayarın bütün çevrimiçi aktivitelerini bilgisayara atadığı internet protokol (IP) adresi üzerinden görür ve kaydeder.

Bilgisayarda VPN kullanıldığında ise bilgisayarın veri paketi alışverişi VPN sunucusu üzerinden şifreli olarak gerçekleştirilir. Bu hem IP adresinin VPN sunucusunun IP adresi ile değişmesine sebep olur hem de İSS çevrimiçi aktiviteleri şifrelendiği için göremez.

Tüketiciye yönelik VPN programları yaygınlaşmadan önce şirketler VPN’den yararlanmaya başlamıştır. Covid-19 döneminde evden çalışanların bilgisayarlarından şirket ağına bağlanmalarını sağlayan VPN teknolojisidir.

Seyahatlerde veya home-office çalışma modelinde kurumsal veri ve bilgilerin internet üzerinde güvenli seyahat etmesini sağlamak için şirketler VPN kullanmaktadır. Bunun haricinde, VPN sayesinde birbirine uzak olan ofisler arasında güvenli iletişim ağları oluşturulmaktadır.

 

 

VPN programları bilgisayar kullanıcılarının IP adresini gizler. IP adresi internet üzerinde iletişime geçilen her cihaz ile paylaşılır. Arama motorları, sosyal medya platformları veya giriş yapılan herhangi bir web site cihaz IP adresini görür ve kaydeder. IP adresi cihazın hangi konumdan internete bağlandığını gösterir. Bilgisayardan çıkan her veri paketinin başlığında IP adresi bilgisi yer alır. VPN ile veri paketleri şifrelenir. VPN sunucusundan çıkan veri paketlerinin IP adresi orijinal cihaz IP adresini değil VPN sunucusunun IP adresini taşır. Bu şekilde kullanıcı anonimlik elde eder ve çevrimiçi gizliliğini sağlar.

 

VPN programları genellikle farklı kıtalardaki birçok ülkede sunuculara sahip olur. Bu sunuculardan herhangi biri üzerinden VPN aktifleştirilebilir. IP adresi bağlanılan ülkenin konumuna göre değişir. Bu da o ülkenin çevrimiçi içeriklerine erişim imkanı sağlarken bulunulan ülkedeki erişim engellerinin aşılmasını sağlar.

Bazı VPN programları sınırsız bant genişliği sağlar. Bant genişliği, İSS tarafından yüksek kullanımda kısıtlanabilir. VPN ile çevrimiçi aktiviteler görülemezken VPN programı sınırsız bant genişliği sağlıyorsa sınırsız içerik sınırsız bant genişliğinde keşfedilebilir.

 

Ortak Wi-Fi ağlarında VPN ile man-in-the-middle-attack (ortadaki adam) saldırılarına karşı koruma sağlanır. Ortadaki adam saldırısında siber saldırgan şifresiz olan Wi-Fi ağına veya şifreli olan Wi-Fi ağına şifreyi kırarak giriş yapar. (WPA2 korumasına sahip ağlarda güvenlik açıkları tespit edilmiştir.) Siber saldırgan bu şekilde ağ üzerindeki veri akışını görebilir. Gönderilen veya alınan e-posta, mesaj içeriğinde değişiklik yapabilir. Kişisel veri ve bilgileri veri paketleri üzerinden çalabilir. VPN kullanıldığında veri paketleri şifrelenir. Bu şifreleme Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) gibi güçlü şifreleme yöntemleri ile yapılır. Bir siber saldırganın AES-256 bit anahtar ile şifrelenen veri akışını deşifre etmesine imkansız gözüyle bakılır. AES, ABD tarafından varsayılan kabul edilen bir şifreleme yöntemidir.

 

VPN Ne Değildir?

 

VPN ne değildir? VPN programları antivirüs programı değildir. VPN programları virüs, solucan veya casus/fidye yazılımlarına karşı koruma sağlamaz. VPN programları cihazın fiziki konumunu gizler ve veri akışını şifreler. Ağ üzerinden gelebilecek tehditlere karşı firewall (güvenlik duvarı) görebilir fakat kesinlikle bir antivirüs veya antispyware yazılımı görevi görmez. VPN programları oltalama saldırılarına karşı koruma sağlamaz. VPN programları Facebook gibi sosyal medya platformlarındaki gerçek profillerin anonim hale gelmesini sağlamaz. VPN programları kendi başına internet sağlamaz.

Ücretsiz VPN programları güvenli midir? Hayır. Ücretsiz VPN programları birer casus yazılım görevi görüyor ve arka planda cihaz üzerindeki aktiviteleri kaydediyor olabilir. DNS sızıntısı ücretsiz VPN programlarında görülebilir. VPN programları çevrimiçi anonimlik ve güvenlik elde etmek için kullanılır. Ücretsiz VPN programları bunları sağlamayabilir.


İlgili kelimeler;
vpn nedir virtual private network
İlgili kategori;
İnternet
Makaleyi paylaşın; Google+FacebookTwitterTumblrPinterestLinkedIn

Benzer makaleler mi eklemeliyim ? Bana LinkedIn ve Github adreslerimden üzerinden ulaşabilirsiniz.