Webmaster Araçları

Webmaster Araçları

Webmaster Araçları

Web sayfanızın kalitesini ölçebileceğiniz araçlara değindim.

Webmaster Araçları

Web site analizleri ve SEO'da yükselmenize yardımcı olabilecek yardımcı araçlara değinmek istedim. Aşağıdaki araçlar benim de kullandığım, faydalı araçlar. Bunların size işlevlerini aktarmaya çalıştım.

Alexa

Bir amazon.com web markası olan Alexa, Global ölçekli güncel web sitesi dünya sıralaması, ülke sıralaması, belirli bir ziyaret hacmine ulaştığınızda ise;
ziyaretçilerinizin  yüzdelik dilimde yaş oranlarını, cinsiyetlerini, eğitim yüzdelerini, sayfada günlük geçirilen ortalama süreyi, sitenizin en çok trafik aldığı siteleri, sitenize bağlantı veren siteleri gibi verileri erişebileceğiniz bir web hizmetidir.

Webmaster araçları - Alexa

Alexa, herhangi bir ülke sıralamasına bakıp sitenizi ülke sıralamasına sokmaz. En çok hit getiren ülkeyi ilk sırada gösterir. Ayrıca varsa eğer, en çok hit getiren İlk 5 ülkeyi de listeler. 

Bundan bir kaç yıl önce Alexa, Web Sıralaması odağında SEO için önemli bir kriterken, artık bu kadar da önemi yok. Siz yine de sıralamanızı iyileştirmeye bakın diyoruz.
Ayrıca Alexa'yı bilmem ama Dünya Sıralamasında en azından İlk 500,000 - 1,000,000 site arasında değilseniz ve ülke sıralamasına hala girememişseniz, siteniz benim gözümde Alexa sıralaması bakımından değersiz.

 

WM Aracı

Bir Türk web hizmetleri girişimi olan WM Aracı, Webmaster Topluluğu ve Web Araçları hizmeti vermektedir. WM Aracı, Site Analizi başlığı altında adresini yazdığınız sitenin Google Pagerank, Google Index, Google Görsel Indexi, Google Backlink, Alexa Dünya Sıralaması, 
Alexa Ülke Sıralaması,Alexa Backlink sayısı,Domain Yaşı ve Dmoz Kaydı gibi bilgileri verir.

Webmaster Araçları - wmaracı

Seo Analiz başlığı altında ise, sayfanıza ait bilgileri inceledikten sonra sizi değerlendirmeye sokar, önerileri yerine getirdiğinizde ise SEO Standartlarına uyum ve Seo Analizi sorgusunda yine aynı sitedeki SEO Puanı başlığındaki puan değişikliğini görürsünüz.

 

Fuub

Yine bir Türk girişimi olan Fuub.net, Webtures Seo Hizmetleri bünyesinde faaliyet gösteren bir web hizmetidir. Fuub.net de wmaraci.com gibi Site Analizi ve Site Analizi hizmeti vermektedir. Bunun yanı sıra Fuub'un en dikkat çeken özelliği Trustrank değeri hakkında tahminde bulunabiliyor olmasıdır.

Webmaster Araçları - Fuub - Trustrank

 

Dmoz

İçeriği tamamen insanlar tarafından eklenen ve yine editör kişiler tarafından denetlendikten sonra uygun görüldüğü takdirde ilgili dizine web sitesinin dizinini kaydeden DMOZ, yine Google'ın desteklediği farklı bir girişim. DMOZ dizininde kaydınızın bulunması, rakiplerinize göre size +1 puan avantaj sağlıyor.

Webmaster Araçları - Dmoz
Fakat Dmoz'da kaydınızın bulunması o kadar da kolay bir süreç değil.

 

Ayrıca;

  • W3C CSS Validator (Websitemin stil kodlarının hataları var mı) - http://jigsaw.w3.org/css-validator/validator?uri=
  • W3C HTML Validator (Websitemin tasarım kodlarının hataları var mı) - http://validator.w3.org/check?uri=
  • W3C RSS Validator (Websitemin feed servisinin bir hatası var mı) - http://validator.w3.org/feed/check.cgi?url=
  • Google Webmasters - https://www.google.com/webmasters/tools
  • Google PageSpeed Insights (Web sitem cihazlarda sağlıklı çalışıyor mu) - https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?url=
  • RichSnippets http://www.google.com/webmasters/tools/richsnippets?q=
  • PR Sorgulama http://www.prchecker.info/
  • Site Analyzer http://www.site-analyzer.com (Kısmen ücretsiz)
  • Seo Site Checkup http://seositecheckup.com/ (Kısmen ücretsiz)

İlgili kelimeler;
webmaster tools dmoz wmaraci fuub alexa seo
İlgili kategori;
İnternet
Makaleyi paylaşın; Google+FacebookTwitterTumblrPinterestLinkedIn

Benzer makaleler mi eklemeliyim ? Bana LinkedIn ve Github adreslerimden üzerinden ulaşabilirsiniz.