Android ile Uygulama Sürümü Kontrolü

Android ile Uygulama Sürümü Kontrolü

Android ile Uygulama Sürümü Kontrolü

Android üzerinde Uygulamanıza ait Sürüm adı ve sürüm id bulma işlemlerini örneklendirdim.

Android ile Uygulama Sürümü Kontrolü

Merhabalar, bu dersimizde inşa ettiğiniz herhangi bir Android Uygulamanızın sürümünü nasıl kontrol edebilirsiniz hızlıca kodunu paylaşarak açıklayacağım.

Peki, Android Uygulama Sürümünü ne amaçla bilmek gerekir ?

 • Geliştirici haricinde kullanıcıların pek de bu bilgiyi bilmesine gerek yok.
 • Mesela ben uygulamamla ilişkili bir web servis yazdığımda veritabanımda uygulamam ve sürümleri hakkında bilgi tutarım. Her uygulamam için yayımladığım her yeni sürümün bilgisini, sürüm kaynak kodları ile birlikte kendi tarafımda da saklamayı mantıklı buluyorum.

Bazen şu nedenlerden dolayı sürüm testi uygulamak gerekebiliyor;

 • Kullanıcı Google Play servisini kapattığında, internet erişimi olsa dahi yeni bir sürüm yayımlamış olsanız bile, yayımladığınız yeni sürümü telefonuna alamıyor.
 • Seneryo 2; Kullanıcı Google Play'ı aktif kullanıyor, internete her zaman düzenli erişim sağlayamıyor. Google Play öncelikli olarak düzenli güncelleme yapması gereken uygulamaları öncelikli olarak indirmek istediğinde sizin uygulamanız dağıtımında gecikme veya kullanıcı tarafında versiyon kayıpları yaşanabiliyor.

Eğer internet erişimine sahip olan kullanıcımıza, herhangi bir zaman dilimi içerisinde uygulamamıza girdirdiğimizde servis yardımı ile uygulamamızın son sürümü ile şuanda kullandığı uygulama sürümünü karşılaştırdığımızda eşit değilse, kullanıcıya uyarı mesajı hatta, güncel sürümü indirebilmesi için Play Store bağlantısına yönlendirebilirdik.

Aklıma gelen farklı bir örnekte ise; Uygulama belirli bir sürüme ulaşıldığında bu özelliği,aktiviteyi,class'ı vb. özellikleri ekle yada pasif et gibi kullanım, geliştiriciler açısından gerekli durumlarda fayda sağlayabilir olarak düşünüyorum.

Gelelim aklımdan geçen saçma sapan düşüncelerin ardındaki kod'a;

 • Şunu belirtelim, Sürüm kodlarımız AndroidManifest.xml dosyamızın içerisinde zaten bulunuyor. Ama java kodu ile herhangi bir class'da bu bilgiyi oynatabiliyor olmamız lazım.
 • String versionName = getPackageManager().getPackageInfo(getPackageName(), 0).versionName;
 • int versionCode = getPackageManager().getPackageInfo(getPackageName(), 0).versionCode;
 • Eclipse için AndroidManifest.xml'de;
  • android:versionCode ve android:versionName
 • Android Studio için ise;
  • app > build.gradle dosyasının içinde defaultConfig parametresi içerisinde versionCode,versionName gibi bilgileri bulmak mümkün.

İlgili kelimeler;
android studio eclipse version control
İlgili kategori;
Android Studio Dersleri
Makaleyi paylaşın; Google+FacebookTwitterTumblrPinterestLinkedIn

Benzer makaleler mi eklemeliyim ? Bana LinkedIn ve Github adreslerimden üzerinden ulaşabilirsiniz.