PHP ile ziyaretçi nereden geldi ?

Merhabalar, bu yazımda herhangi bir web sitesine gelen ziyaretçilerin, nereden geldiklerine ilişkin, PHP ile basit ve gelişmiş örneklere değineceğim.

PHP ile şuanda bulunduğunuz sayfaya hangi bağlantı aracılığı yada bir bağlantıya tıklamadan tarayıcı adres çubuğuna yazarak gelip gelmediğimizi SERVER tarafında çalışan HTTP_REFERER'in içindeki değere bakarak anlarız.

Peki HTTP_REFERER kullanarak neler yapabilirsiniz ?

 • Web sayfanıza kullanıcıların hangi site bağlantısından geldiğini, kayıt altında tutarak istatistik verileri tutabilirsiniz.
 • Web sitenize hangi bağlantıdan tıklanarak gelindiğini yada işlevli bir siteden backlink almış olabileceğinizi fark edebilirsiniz.
 • Web Crawler olarak da bilinen, Arama Motoru Robotlarını (böceklerini) tespit ederek, istatistik verileri tutabilirsiniz.
 • İstediğiniz bir siteden bağlantınıza tıklanarak, sitenize girildiğinde o siteden gelen ziyaretçiye özel içerik listeleyebilirsiniz.
 • Kullanıcıların, Arama Motorlarından hangi kelime ile sitenizi bularak geldiğini sağlıklı şekilde tespit edebilirsiniz.
 • Özel web site reklamlarınız yada kampanyalarınız varsa, parametreli bilgileri çekerek işlem yapabilirsiniz. (Adwords/Facebook reklamına tıklayarak geldim gibi...)
 • Sitenize yada bir makalenize en çok bağlantı veren siteyi/sayfayı tespit edebilirsiniz.
 • Sevmediğiniz bir siteden sayfanıza bağlantı verilmiş ve tıklanmış ise, "Sitemize geldiğin siteyi sevmiyoruz, lütfen o bağlantıdan gelme !" gibi bir itici mesaj yada bir başka alternatifi de değerlendirebilirsiniz.
 • Sitenize yanlış bir kelimeden gelindiğini fark etmiş olabilirsiniz, yönlendirme yapılan sayfada o kelimenin yada o kelimeyi karşılayabilecek kelime yada kelimelerin sayfada geçmediğine emin olarak, bir yanlışlık varsa ileride daha da ilerlememesi için, düzeltme yapabilirsiniz.
 • Ziyaretçinizin sizi abc.com üzerinden bulduğunu düşünün, "abc.com ziyaretçilerine kampanya, 1 ürün alana 2. ürün %5 indirimli !" gibi bir etkinlik yaparak ziyaretçileri sitenize kaydırabilirsiniz.

Yazmamız gereken koda gelecek olursak;

if(isset($_SERVER['HTTP_REFERER'])){
    echo $_SERVER['HTTP_REFERER'];
}else{
    echo "direct";
}

Kodu açıklayalım;

Eğer HTTP_REFERER tanımlanabilmiş ve içinde değer var ise ekrana gelinen sayfayı yaz, eğer aksi bir durum söz konusu ise, adres çubuğu ile direk gelinmiş demektir.

Yeni makalelerde görüşmek dileğiyle, iyi çalışmalar...

Bu makaleyi paylaşın:

Toplam yorum sayısı: 1

 1. fatih özsoy2018-04-02 16:59:53

  Merhabalar kolay gelsin Bi php kodu ile girmek istediğim siteye örneğin google den geldiğimi ve ya facebooktan geldiğimi gösterebilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim tesekkurler

Bir yorum bırakın