Raspberry Pi 3 Ön inceleme

Raspberry Pi 3 Ön inceleme

Raspberry Pi 3 Ön inceleme

Raspberry Pi 3 Ön inceleme ve ön deneyim notlarımı sizlere aktardım.

Raspberry Pi 3 Ön inceleme

Merhabalar,

Raspberry Pi 3'üncü sürümünü model B ile birlikte, 29 şubat 2016'da piyasaya tanıtmış ve aynı gün piyasaya sundu. Ben de cihaza ilk sahip olanlardanım. 3 Mart 2016'da sipariş verdiğim cihaz, 7 Mart 2016'da elime ulaştı. Direk olarak ingiltereden ülkelere dağıtılan ve satışı gerçekleşmeye başlayan ürün çok hızlı bir şekilde pazarlanıyor, bu nedenden dolayı ilgili herkesi tebrik ediyorum.

Cihazı daha önce hiçbir şekilde kullanmamış olmamın getirdiği bir takım problemler ile karşılaştım, tamamen benim ile alakalı, cihazdan yana problem yok. Neydi peki onlar ?

 1. Cihazı alırken Koruyucu kasa sipariş vermemiştim. En kısa bir süre içinde tedarik etmeyi düşünüyorum. Koruma önemli.
 2. Cihaz için nasıl imaj atacağımı biliyordum. Daha doğrusu bildiğimi düşünüyordum. Daha önceki araştırmalarımda Android çalıştırabilen görmüştüm
  ben de direk olarak cihazı aldığım gibi Sdcard'a android imajı attım. Fakat cihaza sdkart'ı taktığımda yanması gereken kırmızı ve yeşil ışıklardan sadece kırmızı olanı yanıyordu.
  Cihazın bozuk olabileceğini yada şarj cihazımın yetersiz gelmiş olabileceğini bile düşündüm. Fakat imajdan kaynaklanıyormuş, bu hataya düşmeyiniz ve direk Noobs yada Raspbian kurunuz.
 3. Yine telefonlar için bir sdkart'a zaten sahibim ve boşta bir 8gb sdkart'ım var düşüncesiyle sdkart da sipariş etmemiştim. Sdkartlarda şuna dikkat ediniz, Class 10 özelliğine ve  max. 32gb olması gerekir.
  Aksi durumda bir sdkart'ım class10 değil iken yaşadığım bir problem, 2-3 defa cihaz açılıp kapatıldığında işletim sistemi patlıyor.
 4. Şarj aleti de önemli. gidip standart olarak 5V1A şarj aletleri ile çalıştıramıyorsunuz. Orjinal şarj aleti yada 5V2A-5V2.5A arası microUSB girişli şarj aleti ile çalışmanız gerekiyor. Aksi durumda çok ararsınız.
 5. 1.5 - 2 saat gibi internet üzerinde vakit de geçirdiğimi ve cihazın da ufak olması sebebiyle cihazda ısınmalar oldu. Soğutma sistemi gibi alternatif çözümler düşünülebilir. Headsink zaten cihazda kullanıyordum.

Şimdi ise, Cihazın hoşuma giden yanlarına değinmek istiyorum.

 1. Sdkart'a yükleme yapıp kurulumunu sağladığınız sistem tak-çalıştır mantığında ve birden fazla sdkartınız varsa birden fazla farklı sistem kurabiliyorsunuz.
 2. Raspberry Pi 3'ün en güzel yanlarından biri de Dahili 802.11n wifi olması, bluetooth'da var ama hiç kullanmadım (Bluetooth'un güzel yanı ise, kablosuz kulaklık, hoparlör vs). Hiçbir kod yazmadan kablosuz ağ seçip şifresini girerek internete dahil oluyor. Wifi kalitesinden yana da bir problem yok.
 3. Performans konusunda ise, daha önce alt sürümlerine sahip bir cihaz kullanmadım. Bundan dolayı pek bir yorum yapamam fakat 15 yıl önce benim sahip olduğum ilk masaüstü bilgisayarımdan oldukça hızlı (yani internete girsin, görüntü versin yeter abi gibi düşünceleriniz varsa, fakat küçümsemeyin.), küçük, enerji harcamayan, 1gb ram/1.2Ghz/64bit gibi özellikleri gurur verici oluyor anlatırken.
 4. IoT Sürümü de olsa Windows 10 sahibi olabiliyorsunuz. Bunun yanında Raspbian çok da kod yazmanız gereken bir sistem değil gözünüzü korkurmasın son kullanıcı bile düşünülmüş bu konuda. Kod yazacağım diyorsanız da, bilmiyorsanız eğer Pyhton öğreniyorsunuz :)
 5. Henüz denemedim ama OSMC,Ubuntu Mate,Snappy Ubuntu Core,OpenElec gibi sistemleri de çalıştırıyor.
 6. Ev sinema sistemi gibi bir düşünceniz varsa gayet mantıklı diyebilirim. İlk deneyimim HDMI ile tam uyum sağlayan ekran desteği sayesinde, web browser'dan sorunsuz YouTube kullanmam oldu.

Avantajları (Kendi açımdan yazıyorum)

 1. Bu cihazı 5V2A 18650 battery charger 6x-8x ile bir laptop yada tablet bilgisayar'a dönüştürebilirsiniz.
 2. Ufak boyutlu, hafif, taşınabilir olması ile her ortamda yanınızda bulundurabilirsiniz.
 3. Müthiş elektrik tasarruflu bir bilgisayara sahip olmuş olursunuz.

Şimdilik bu kadar, inceleyip gelişmeleri sizlerle tekrar paylaşır, makaleyi fırsat buldukça güncellerim.


İlgili kelimeler;
raspberry raspberrypi raspberrypi3 raspbian ubuntu
İlgili kategori;
Raspberry Pi Dersleri
Makaleyi paylaşın; Google+FacebookTwitterTumblrPinterestLinkedIn

Benzer makaleler mi eklemeliyim ? Bana LinkedIn ve Github adreslerimden üzerinden ulaşabilirsiniz.