Android uygulamalarını decompile edin

Android uygulamalarını decompile edin

Android uygulamalarını decompile edin

Android uygulamalarınızı nasıl tekrar koda dökebileceğinizi öğrenin.

Android uygulamalarını decompile edin

Evet yanlış okumadınız. Android uygulamalarınızı java ile yazıyorsunuz .jar dosyaları gibi sıkıştırılmış dosyalar ile de muhakkak uğraşmışlığınız olmuştur. Her uygulama compile edildikten sonra class dosyaları yalın olarak bulunmaz ve tekrar farklı formatlara dönüştürülüp sıkıştırılmış dosya formatında sizlere .apk olarak servis edilir.

Peki android uygulamaların kodlarını görmek mümkün müdür ?

  • Kısmen evet, bu tür decompiler uygulamaları tamamen size kodu vermez. Bazı kısımlarını gösterir. Değişkenler, sabitler vs size farklı isimlerde gözükür, bazen çok anlamsız olduğunu düşünebilsek de ne arayacağınızı biliyorsanız, aradığınızı bulabilirsiniz.

Decompiler ne amaçlarla kullanılır ?

  • Bir uygulamanın kaynak kodlarına erişmek isteyebilirsiniz. Tabii, kimse size kendi yazdığı kaynak kodlarını paylaşmayacak olduğunu da düşünürseniz, ya uygulamayı çok iyi analiz edeceksiniz ki bu zaten gereklidir ya da kaynak dosyalardaki kullanım şekillerine bir yöntemle erişmeniz gerekecek. Bu tür bir uğraşı için, apk decompiler kullanabiliyorsunuz. Apk decompiler edilebilmesine karşılık olarak ise, uygulama güvenlik önlemleri sağlanabiliniyor.

APK Easy Manager kullanımı

  • Öncelikle indirmek için tıklayınız -> APK Easy Manager
  • İndirdikten sonra açtığınızda aşağıdaki gibi bir program ile karşılaşacaksınız

Nasıl kullanabilirsiniz ?

  • Bir .apk dosyasını bu program açık durumdayken, Drop APK Files here kısmına sürükleyiniz ve seçiniz.
  • Dosyanın ismi, uygulama içerisindeki listede seçili durumda iken, Decompiler kısmında Decompiler 1 - Ginderbread and below version Apps'i seçiniz ve Start Decompiling butonuna tıklayınız.
  • İlgili apk dosyası decompile edildikten sonra, uygulamanın bulunduğu dizin içerisinde projects klasörü içerisinde uygulamaya ait yeni bir klasör açılmış ve erişebileceğiniz tüm kodlar burada bulunuyor olacaktır.

Yararlı olması dileğiyle, kötü amaçlarla kullanmayınız.


İlgili kelimeler;
android apk decompile
İlgili kategori;
Android Studio Dersleri
Makaleyi paylaşın; Google+FacebookTwitterTumblrPinterestLinkedIn

Benzer makaleler mi eklemeliyim ? Bana LinkedIn ve Github adreslerimden üzerinden ulaşabilirsiniz.